Ismételten LuPuS nevű olvasónk írását közöljük Nektek. Fogadjátok ezt az összeszedett írást a férfi cipőkről és az alaptípusokról. Át is adom a szót!
„A ruha cipő teszi, az embert”
Az elegancia a cipőnél kezdődik.
„Egy cipő megváltoztatja az életedet! Kérdezd csak meg Hamupipőkét!”
A mai klasszikusnak nevezett alaptípusok, a századforduló elején alakultak ki, az egymással történő versengések során. Egyfajta osztályozás szerint vannak fűzős (zárt, nyitott), csatos és bebújós cipők. Díszítésük szerint lehetnek: sima, semi-brogue/half brouge, full brogue.
Oxford, Derbi, Monk, Slipper pusztán csak szavak. Első gondolatok ezekről a szavakról, az oktatás fellegvára, lóverseny, egyházi személy, papucs, egyik esetben sem gondolnánk arra, hogy egy közös jelzővel össze lehet kapcsolni ezeket a szavakat: CIPŐ. Ez a 4 cipő alapvetően meghatározza magát a CIPŐ fogalmát. Lássuk sorjában:
Oxford: zárt fűzésű, a szárakat a fej alá csúsztatva varrják a fejhez, és ezek alá illesztik, a külön kiszabott nyelvet, jellegzetesen angol cipő. Egyszerű felépítés, tökéletes megjelenés. A cipőt eredetileg Írországban és Skóciában használták, ahol balmoralsként is ismert. Öt pár fűzőlyukon átvezetett cipőfűzővel, a két szárat úgy lehet összehúzni, hogy a belső élűk egyetlen vonalban találkozik, a nyelvnek csak a pereme látszik ki.
Derbi: ellentétben az Oxford-dal, ez egy nyitott fűzésű cipőtípus, a szárak a fejre borulnak, a fejet és a nyelvet egyetlen bőrdarabból szabják ki, a nyelv a felsőrész folytatása, de szintén öt pár fűzőlyukkal. Szélesebb és erőteljesebb.
Monk: Nyitottabb, mint egy Derbi. A két szárat itt csat fogja össze. A név a középkori szerzetesek lábbelijére utal.
Slipper: egy cipő, fűző nélkül. A felső rész puha bőr, míg a talp vékony, hajlékony. Nixon elnök nem igazán tudta feldolgozni a cipőfűző nélküli cipő gondolatát.
Szín és azok kombinációja:
A hagyományos cipő egyszínű, ez a mai napig fenn áll, de a modern kor már túllép ezen. Színek kombinációja elmozdulva a bűvös egyszínűségről, maximum kettő színt engedélyez.
A színek mellett a bőr felülete is eltérő lehet (sima, rücskös), de ennek a száma is maximum kettő. A cipő színe mindig valamihez viszonyulva érvényesül.
A cipő fűzése az Oxfordon, az úgynevezett bakancsfűzés, míg a Derbin a cipőfűző keresztezi egymást. A mai kor ennél szabadabban értelmezi, a cipőfűzés módját.
Illemszabályok:
-A cipő, a nadrág folytatása, ezért a kettőnek színben, összhangban kell lenniük.
- Fekete öltönyhöz, fekete, csillogó cipő, a KÖTELEZŐ.
- Barna öltönyhöz sötétbarna, világosabb árnyalatú barna illik
- Szürke öltönyhöz, fekete, sötétkék, zöld, sötétbordó illik
-6 óra után úriember nem visel semi brogue vagy full brogue cipőt.
Ahol a cipő műremekek születnek:
Lobb: az Angol királyi család hivatalos beszállítója, James Bond alap választása
Himer & Himer: ortopédia szemszögéből megközelítve,
Bálint Lajos , Materna, a Skanzen hangulata
Berluti: a Diadalív árnyékából
Gatto: Római vakáció, James Bond újabb választása
E. Vogel: Csoda New Yorkban
Vass László: A márciusi ifjak szomszédságából
A felhasznált képek -az alábbi könyvből -, a kiadó engedélyével jelentek meg:
Vass László & Molnár Magda: A KLASSZIKUS férficipő (Vince Kiadó 2000)